Metoda A. Tomatisa a ciąża i poród

Słuchanie a samopoczucie

W okresie ciąży stan emocjonalny i samopoczucie przyszłej mamy w bardzo dużym stopniu wpływają na jej jeszcze nienarodzone dziecko a także na przebieg porodu. Dlatego bardzo istotne jest, aby w tym szczególnym okresie kobieta zadbała o własną kondycję psychiczną.
Ucho jest bardzo ważnym kanałem przekazu i

nformacji i bodźców ze środowiska

zewnętrznego. Żyjemy przez i dzięki naszym uszom bardziej niż nam się to wydaje. Ucho, wyjaśnia prof. Tomatis uwarunkowuje naszą równ

owagę fizyczną i psychiczną, a także sposób komunikowania się. Słuchanie jest głównym stymulatorem naszej energii psychicznej, naszej koordynacji, harmonijnego działania naszego organizmu. Ten kto potrafi słuchać, kto ma dobrze wykształconą uwagę słuchową, ten również dobrze czuje się i rozwija. Brak odpowiedniego pobudzania – doładowania kory mózgowej – powoduje, że nasze samopoczucie jest gorsze, łatwiej ulegamy obniżeniu nastroju, trudniej radzimy sobie ze stresem. Metoda Tomatisa dzięki zastosowaniu dźwięków bogatych w wysokie tony harmoniczne stymuluje korę mózgową, obniżając tym samym poziom lęku, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie. Dynamizujące działanie Metody A. Tomatisa wzmocnione jest efektem rozluźniającym na płaszczyźnie cielesnej, co ma pozytywny wpływ na zniwelowanie poziomu stresu i niepokoju.

Jak pomaga terapia?

Trening słuchowy – Metodą A. Tomatisa stosowany u kobiet w ciąży, działa relaksująco, odpręża i w znacznej mierze zmniejsza stres związany z porodem. Umożliwia przyszłym mamom nie tylko pozbycie się lęku, niepokoju, ale również pozwala na koordynację uwagi i relaksację a także lepsze słuchanie i poddawanie się zaleceniom położnych co ułatwia poród.
Wykorzystywana w seansach muzyka min. Mozarta, mająca w swej strukturze całe spektrum wysokich częstotliwości dodaje energii i poprawia nastrój słuchacza.
Chorały gregoriańskie mające rytm zbliżony do rytmu serca człowieka, odprężają, uspokajają, wyciszają i działają kojąco na emocje. Zawierają także bogactwo informacji z pasma częstotliwości odpowiadającego za obszar w mózgu produkujący endorfiny.

Potwierdzone efekty terapii

Metoda ta jest stosowna z powodzeniem w wielu krajach a wieloletnie obserwacje mówią o efektach terapii. Najczęściej zaobserwowane zmiany po odbyciu terapii to:

– mniejszy niepokój związany z porodem

– matki mniej spięte i bardziej współpracujące przy porodzie,

– matki potrafiące odprężyć się pomiędzy kolejnymi skurczami,

– krótszy, łatwiejszy poród,

– zmniejszenie ilości cesarskich cięć,

– zmniejszenie ilości problemów okołoporodowych,

– bardziej ożywione, lepiej, spokojniej śpiące noworodki,

– lepsze samopoczucie matek,

– lepsza kondycja psychiczna młodych mam przy opiece nad noworodkiem,

– poprawa uwagi słuchowej kobiet wpływająca na poprawę ogólnego funkcjonowania.

Na czym polega trening słuchowy metodą A. Tomatisa?

Przed przystąpieniem do treningu słuchowego przeprowadza się szczegółową diagnostykę możliwych zakłóceń uwagi słuchowej podczas konsultacji audio-psycho-fonologicznej, wykonując test uwagi i lateralizacji słuchowej aby w razie potrzeby odpowiednio dostosować terapię do wykrytych przez test zaburzeń.

Treningi słuchowe polegają na słuchaniu specjalnie przygotowanego materiału dźwiękowego poprzez urządzenie nazwane „elektronicznym uchem”. Nagranie zastosowane podczas terapii jest nieustannie zmieniane za pomocą specjalnych systemów wzmacniaczy i filtrów, dzięki czemu ucho jest stale zaskakiwane i tym samym zmuszane do efektywnego, aktywnego słuchania. Zastosowanie specjalnych słuchawek, które podają dźwięk drogą powietrzną oraz kostną powoduje, że następuje intensywna stymulacja kory mózgowej.

Jak przebiega terapia?

Całą terapię dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i możliwości czasowych pacjentki. Trening składa się zazwyczaj z II lub III etapów następujących po 1-2 miesięcznej przerwie. Każdy etap składa się z codziennych 1,5 godzinnych sesji trwających przez okres 10 dni. Podczas trwania sesji pacjentka może odpoczywać, spać czy wykonywać różne prace plastyczne.

Specjalna oferta

Gabinet Alfasynapsis ogłasza zapisy na zajęcia dla kobiet w ciąży na wyjątkowych warunkach! Aby poznać szczegóły zapraszamy na bezpłatne konsultacje http://alfasynapsis.pl/kontakt

Przeczytaj także:

Przypadek 14 – ciąża, początki depresji

Wpływ stresu w ciąży na poród i rozwój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − czternaście =