Jak przetrwać początek roku szkolnego?
Początek roku szkolnego… stres nie tylko dla rodzica
Wakacje jeszcze w trakcie, ale niektórym rodzicom już spędza sen z powiek wizja rozpoczęcia roku szkolnego i powrót problemów szkolnych. Także rodzice dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przygodę ze szkołą zastanawiają się jak poradzi sobie ich dziecko w nowym otoczeniu.
Początek roku to dla naszych dzieci często ogromny stres – szczególnie jeżeli dziecko zmienia otoczenie, klasę, szkołę, nauczycieli. W dobie internetu wiele dzieci ma problemy z komunikowaniem się z rówieśnikami, co nie ułatwia im dobrego startu w szkole.
Poczatek roku szkolnego – początek problemów?
Kolejnym problemem jest przestawienie się dzieci z trybu wakacyjnego w tryb obowiązków szkolnych. Szczególnie młodsze dzieci mają problem, aby z dnia na dzień przejść do systematycznej pracy w szkole i po zajęciach w domu. Pojawia się też problem z porannym wstawaniem. Bywa to uciążliwe zarówno dla dzieci jak i dla rodziców, którzy nie wiedzą jak pomóc swojemu dziecku.
Z reguły pierwszym tygodniom szkoły towarzyszą problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, przez co dzieci bywają przemęczone, rozdrażnione, niechętne do nauki. Brak należytej koncentracji i skupienia podczas lekcji powodują, że dziecko nie wykorzystuje efektywnie czasu w szkole i musi więcej czasu poświęcić na naukę w domu.
Początek roku szkolnego to wbrew pozorom bardzo ważny czas – dobry start daje dzieciom komfort psychiczny oraz zwiększa ich motywację, aby osiągać lepsze wyniki. Jeżeli uczeń od początku napotyka na problemy i trudności, a jego pierwsze oceny są negatywne staje się to dla niego źródłem stresu i traci motywację.
Co zrobić, aby pomóc dziecku w tym trudnym okresie?
Na pewno trzeba wykazać się ogromną wyrozumiałością wobec dziecka. Otwarcie rozmawiać o jego problemach, pytać jak się czuje, wspierać. Pomocne w rozmowach może okazać się wyszukiwanie pozytywnych stron życia szkolnego, czy też wspominanie wydarzeń ze swojego dzieciństwa. Ważne aby zasiadać z dzieckiem nie tylko do wspólnej nauki, ale znaleźć także czas na rozmowę o jego problemach. Warto też co jakiś czas zorganizować dziecku jakąś odprężającą rozrywkę np. wspólny wyjazd za miasto, wycieczkę rowerową, wyjście do kina, wyjście na lody itp.
Jak może pomóc terapia?
Bardzo pomocna we wspomnianym zakresie jest terapia uwagi słuchowej według Metody A. Tomatisa. Jest ona sprawdzonym i zupełnie nieinwazyjnym narzędziem terapeutycznym, przy pomocy którego w naturalny sposób można stymulować i zachęcać dziecko do nauki i komunikacji, a także przezwyciężać różnego rodzaju zaburzenia i problemy. Dzięki treningom słuchowym według tej metody obserwujemy u dzieci: zwiększenie koncentracji, poprawę wyników w szkole, poprawę w obszarze komunikacji z rówieśnikami, zwiększenie motywacji wewnętrznej i wiary w siebie, poprawę ogólnego funkcjonowania dziecka w domu i w szkole, większą odporność na stres a także wiele innych pozytywnych efektów.
Jeżeli chcesz pomóc swojemu dziecku, zgłoś się na bezpłatne konsultacje do naszego gabinetu i dowiedz się w jaki sposób terapia poprawi funkcjonowanie Twojego dziecka. Nie czekaj aż Twoje dziecko będzie na skraju wytrzymałości, zacznij działać wcześniej, aby temu zapobiec.
Zobacz także:
Pokonaj problemy szkolne w wakacje z Metodą A. Tomatisa
Dodaj komentarz