Rola rodzica w terapii uwagi słuchowej Metodą A. Tomatisa

Postawa rodzica w terapii uwagi słuchowej

O powodzeniu terapii uwagi słuchowej oprócz znaczącej roli terapeuty decyduje również postawa rodzica. To rodzic zna swoje dziecko najlepiej i warto, aby od początku terapii bacznie obserwował wszelkie zmiany, które pojawiają się w zachowaniu dziecka. Jeżeli takowe się pojawiają to należy zgłaszać je terapeucie, który może w odpowiedni sposób dostosowywać terapię do tempa i rodzaju pojawiających się efektów.

Dieta podczas terapii

Kolejny znaczący element, który wpływa na poprawę efektywności terapii uwagi słuchowej to odpowiednia dieta podczas terapii. Ważne, aby zminimalizować ilość produktów drażniących śluzówkę (tabelka poniżej). Zapobiegniemy dzięki temu powstawaniu nadmiernej ilość śluzu i unikniemy zablokowania trąbki słuchowej, która nie będzie prawidłowo wyrównywała poziomu ciśnienia. Z punktu widzenia terapii optymalne drganie błony bębenkowej i wyrównywanie ciśnienia jest bardzo istotne.

Jakich produktów spożywczych unikać, podczas trwania terapii metodą Alfreda Tomatisa?

GRUPA ŻYWIENIOWA PRODUKTY
owoce i warzywa

pomarańcze, cytryny, truskawki,

ananasy, klementynki, grejpfruty,

pomidory, kiwi, mandarynki, kwaśne

jabłka, maliny, porzeczki, kwaśne

winogrona, również świeżo wyciśnięte

soki z tych owoców i warzyw

przyprawy i przyprawiona żywność ocet, musztarda, korniszony
słodycze miód, cukier, czekolada
nabiał z mleka krowiego

mleko, jogurt, śmietana, masło,

wszystkie rodzaje sera (za wyj.

koziego)

napoje wszystkie napoje słodkie i gazowane
inne chleb na zakwasie

 

Dodatkowa stymulacja

Można też dodatkowo stymulować dziecko w domu odtwarzając mu muzykę Mozarta, czy wprowadzając różnego rodzaju ćwiczenia umożliwiające stymulację półkul mózgowych np. tzw „Gimnastykę Mózgu”. Czemu by nie wprowadzić tych elementów na stałe?

Ponadto warto skorzystać ze specjalistycznych programów komputerowych, dostosowanych do zaburzeń dziecka. Dostępne są programy pomagające przezwyciężyć problemy z wymową, wspomagające koncentrację, pamięć, czytanie, liczenie, naukę języków itp. Duży wybór różnego rodzaju oprogramowania dostępny jest na stronie naszego sklepu: https://www.arante.pl

Rola rodziny

Bardzo ważna jest sytuacja rodzinna, relacje z rodzicami i innymi domownikami. Jest to istotne nie tylko podczas terapii uwagi dłuchowej, ale również dla utrzymania rezultatów. Traumatyczne doświadczenia takie jak rozwód rodziców, ciężka choroba, śmierć, przemoc w rodzinie, adopcja mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie dziecka. W określonych przypadkach zdarza się, że oprócz terapii konieczna jest pomoc psychologa. Terapeuta może też zasugerować skorzystanie z pomocy innych specjalistów lub terapii.

Maksymalne efekty

Wiele czynników może mieć wpływ na to jak wielkim sukcesem zakończy się terapia. Prawidłowa współpraca między terapeutą, a rodzicem może zagwarantować maksymalną efektywność terapii.

Chcesz skorzystać z terapii pod okiem naszych wykwalifikowanych terapeutów, którzy stworzą indywidualny plan terapii dla Ciebie lub Twojego dziecka? Skontaktuj się z nami! https://www.alfasynapsis.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiem =