Jak wybrać dobry gabinet terapeutyczny?

Wybór odpowiedniego gabinetu terapeutycznego często wiąże się z licznymi pytaniami, dlatego też warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i ofertę rozpatrywanego gabinetu. Ogólnie zrozumiałe są różnego rodzaju obawy i niepokoje co do tego, czy podejmiemy właściwą decyzję. Niniejszym chcielibyśmy podpowiedzieć, jak poradzić sobie z tym trudnym wyzwaniem.

W pierwszym rzędzie pojawia się obawa o skuteczność działania terapii. Warto więc zapoznać się z teoretycznym ujęciem metod stosowanych przez dany gabinet, a także sprawdzić, czy są to metody oparte na pracach naukowych i czy ich oddziaływanie przynosi pozytywne efekty potwierdzone przez wieloletnie praktyczne wykorzystanie metody.

Niewątpliwie znaczenie dla efektywności terapii mają warunki w jakich prowadzone są zajęcia. W tej kwestii najlepiej osobiście odwiedzić gabinet i dowiedzieć się, a nawet zobaczyć, na czym dokładnie polegają zajęcia. Dobrze jeśli istnieje możliwość oswojenia się pacjenta z miejscem przed podjęciem właściwej ścieżki terapii.

Kolejne obawy czasem budzą się w trosce o właściwe kwalifikacje terapeuty. Dlatego też nie krępujmy się pytać o certyfikaty potwierdzające odbycie odpowiednich szkoleń oraz o posiadane doświadczenie w ramach pracy według danej metody.

Może ma dla kogoś znaczenie indywidualne podejście do pacjenta? Nie każdy życzy sobie, lub potrafi, odbywać zajęcia w grupie. Sprawdźmy czy przewidziana jest jednoosobowa praca terapeuty z pacjentem. Innym aspektem indywidualizacji terapii może być dostosowanie liczby godzin do potrzeb uczestnika lub prowadzenie indywidualnego planu terapii dostosowanego do specyfiki problemu. W szczególnie trudnych przypadkach bezcenna jest możliwość prowadzenia konsultacji pomiędzy terapeutą a naukowymi autorytetami w danej dziedzinie.

Dodatkowym atutem dobrego gabinetu terapeutycznego są wszelkiego rodzaju wartości dodane. Mogą to być, na przykład, dodatkowe zajęcia stymulujące w trakcie treningu – o ile współgra to z założeniami metody – czy też porady, jak wspomagać rozwój pacjenta poza gabinetem: ćwiczeniami, zajęciami ogólnorozwojowymi, lub wyrabianiem dobrych nawyków dietetycznych. Wszystko to razem doskonale współdziała i przynosi lepsze efekty terapeutyczne. Co więcej wartościowym dodatkiem do terapii są także przeróżne materiały wzbogacające wiedzę na temat stosowanej metody.

Dokonanie wyboru właściwego gabinetu nigdy nie jest to łatwe, gdyż wiąże się z pokonaniem niejednej obawy. Rzadko zdarza się, by ktokolwiek zapewniał gwarancję efektu i zwrotu wydatków, jeśliby terapia miała nie przynieść żadnych pozytywnych zmian. Dlatego i na to można zwrócić uwagę przy poszukiwaniu dobrego gabinetu terapeutycznego. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne, kiedy staną Państwo przed niebagatelnym zadaniem wyboru gabinetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 1 =