Nasz gabinet to…
Nasi terapeuci…
Metoda stworzona przez prof. Alfreda Tomatisa…
Dzięki treningowi uwagi słuchowej Alfreda Tomatisa pacjent jest w stanie otworzyć się i zacząć rozwiązywać nieuświadomione, uporczywe problemy, zarówno z przeszłości jak i występujące obecnie. Metoda pomaga w osiągnięciu spójności między światem zewnętrznym a procesami zachodzącymi w psychice pacjenta. Trening metodą A. Tomatisa stanowi także doskonałą bazę dla innych form terapii.
Jak to się wszystko zaczęło…
Wojciech
„Kiedy w 2013 roku spotkałem się po raz pierwszy z możliwością zaangażowania w dystrybucję sprzętu do terapii metodą A. Tomatisa, do tematu podszedłem z inżynierskim sceptycyzmem. Z nieufnością patrzyłem na sposób, który miał ponoć poprzez oddziaływanie modulowanym i profilowanym indywidualnie dźwiękiem, oddziaływać na pacjenta i prowadzić do dobroczynnych zmian.
Producentowi sprzętu odpowiedziałem, że nie zamierzam zajmować się czymś, co może być odbierane jako przyjmowanie korzyści od niespełnianych nadziei.
Ale zacząłem zgłębiać naukowe publikacje na temat Metody, wybrałem się na konferencję, gdzie przeprowadziłem kilka rozmów z pacjentami a następnie kontynuowałem wywiady z terapeutami z wieloletnim doświadczeniem (nabytym głównie poza granicami naszego kraju).
Z zaskoczeniem stwierdziłem, że metoda A. Tomatisa jest znana na świecie, powszechnie uznawana za skuteczną metodę terapeutyczną a w niektórych krajach (np. Francja, USA) wykorzystywana w głównym nurcie opieki medycznej w ramach placówek służby zdrowia.
Wreszcie wyraziłem zainteresowanie dystrybucją sprzętu i cieszyłem się z każdego nowego gabinetu terapii, który powstawał w naszym kraju.
Za punkt honoru przyjąłem otwarcie jakiegoś gabinetu bezpośrednio w naszych okolicach (Rybnik, Wodzisław Śląski, Jastrzębie, Racibórz) aby także tutaj z Metody mogły skorzystać osoby potrzebujące. Pierwotnie próbowaliśmy zainteresować gabinety logopedyczne i terapeutyczne następnie szkoły i przedszkola gdzie uczęszczają dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Niestety koszt sprzętu stanowił granicę nie do przeskoczenia.
Wreszcie w pierwszej połowie 2014 roku stwierdziliśmy wspólnie w firmie, że skoro nikt inny nie ma ochoty udostępnić metody A. Tomatisa, to my to zrobimy. I tak oto w czerwcu powstał nasz gabinet Alfasynapsis.
Obecnie, po konkretnych przypadkach terapii w naszym gabinecie (m.in. autyzm, ADHD, problemy z koncentracją itd.) na własne oczy widzę efekty Metody.”
Wojciech Machnik
założyciel gabinetu Alfasynapsis
Barbara
„Do rozpoczęcia swojej „przygody” z Metodą A. Tomatisa skłoniła mnie fascynacja samą Metodą a także chęć niesienia pomocy wszystkim tym, którzy mogą przezwyciężyć swoje problemy korzystając z terapii. Studiując informacje na temat Metody coraz szerzej otwierałam oczy ze zdumienia… Nie miałam najmniejszych wątpliwości wiedziałam, że praca z zastosowaniem tej fascynującej i przełomowej metody będzie dla mnie zarówno wielkim zaszczytem jak i wyzwaniem, a jednocześnie spełnieniem moich zawodowych pragnień, poprzez połączenie pracy zawodowej z niesieniem pomocy innym. Przejście wszelkich niezbędnych szkoleń na temat Metody tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Całą wiedzę i swoje doświadczenie przekazał mi wieloletni przyjaciel i spadkobierca profesora Alfreda Tomatisa – Jozef Vervoort, który w niesamowity sposób zaraża pasją i miłością do tej przełomowej metody terapii. I w ten sposób Metoda prof. A. Tomatisa stała się moją pasją.
Będąc matką dwójki dzieci sama na własnej skórze doświadczyłam czym są dla rodziców problemy ich dzieci. Wiem co to znaczy troska o zdrowie dziecka i doskonale rozumiem rodziców, którzy borykają się chorobą, różnymi dolegliwościami czy niepełnosprawnością dziecka. Jest to dodatkową motywacją do jeszcze większego zaangażowania w moją pracę.
W pomoc pacjentom wkładam nie tylko cały dotychczasowy bagaż wiedzy i doświadczenia, ale także serce. Nie jest to dla mnie zwykła praca, ale życiowa misja, dzięki której mogę nieść pomoc, tym którzy jej potrzebują.”
Barbara Kaźmierczak
terapeutka Matody A. Tomatisa w Gabinecie Alfasynapsis w latach 2017-2021